Afryka to z jednej strony zaskakujący, z drugiej jednak cudowny kontynent. Co więcej, dla wielu z nas jest on bardzo tajemniczy i wskazać możemy ogromną ilość faktów na jego temat, o których tak naprawdę nie mamy pojęcia. Wyróżnia się sporą ilością unikalnych i wspaniałych, biologicznych, jak i stricte geologicznych atrybutów. Tworzą go wartościowi ludzie oraz mieszanka różnorodnych kultur, sprawiając, że jest to miejsce warte odwiedzenia.
Etiopia to najstarsze państwo afrykańskie i jednocześnie jedno z najstarszych na świecie, liczące sobie przynajmniej 2 tysiące lat. W państwie tym znajdziemy prawie sto różnych grup etnicznych.
W jeziorze Malawi, znajduje się największa liczba różnorodnych gatunków ryb, co sprawia, że jest to najbardziej unikatowy zbiornik wodny na całym świecie!
Jak się okazuje, to Sudan, a nie Egipt, może poszczycić się największą liczbą piramid. W Sudanie znajdziemy co najmniej 233 piramidy, w Egipcie około 110.
Gwinea Równikowa jest na chwilę obecną najbogatszym z wszystkich afrykańskich krajów, a jak się okazuje, większość ludzi nigdy nie słyszała o tym fakcie. Gwinea Równikowa to największy producent ropy na całym Czarnym Lądzie.
Od wielu dekad zauważalny jest proceder rozrostu pustyni Sahara i zajmowania przez nią coraz większych połaci terenu. Średnie tempo rozrostu Sahary to obecnie ponad pięćset metrów na miesiąc.
Tanzania, na tle innych afrykańskich krajów wyróżnia się największym światowym nagromadzeniem dzikich zwierząt. W państwie tym mieszka około 20% gatunków wszystkich dużych afrykańskich ssaków, które znajdziemy w 14 parkach narodowych, rezerwatach, obszarach chronionych i parkach morskich. Stanowią one więcej niż trzecią część całego terytorium Tanzanii.
W wyniku długoletniej izolacji wyspy od sąsiednich kontynentów, Madagaskar stał się domem dla szerokiej gamy roślin oraz zwierząt, których nie znajdziemy praktycznie w żadnym innym miejscu na kuli ziemskiej. Około 80% wszystkich organizmów żywych występujących na Madagaskarze to gatunki endemiczne w tym między innymi lemury oraz trzy spore rodziny ptaków. Ponad 10 tysięcy odmian roślin, charakterystycznych jest dla Madagaskaru, z czego ponad 90% znajdziemy tylko i wyłącznie na terenie tejże wyjątkowej wyspy. To właśnie z powodu tego unikatowego i specyficznego środowiska naturalnego, Madagaskar przez wielu ekologów nazywany jest ósmym kontynentem i został zaklasyfikowany do terenów mających ogromny wpływ na różnorodność biologiczną na naszej planecie.