Linie

Nie istnieje jedna wspólna i uznana na całym świecie definicja ‘klasy’ linii oceanicznej. Liczne publikacje, przewodniki i opiniotwórcze portale, a nawet same linie, w bardzo różny sposób prowadzą własne klasyfikacje.

Często ‘klasa’ jest wypadkową ilości punktów zebranych w poszczególnych kategoriach oceny. Taki mechanizm może być dla wielu linii, czy statków krzywdzący. Punktuje bowiem wysoko wszelkie mierzalne „atrakcje”, ale nie jest w stanie odzwierciedlić subtelności atmosfery, czy obsługi, które w niezauważalny sposób, w ogromnym stopniu decydują o naszym samopoczuciu podczas podróży statkiem.

Ciekawą koncepcją jest podział na tzw. Collections, gdzie obok „punktowanej” atrakcyjności, widać bardzo duże odzwierciedlenie obecności „tego czegoś”.

Ponieważ nasze doświadczenia są bardzo zbliżone do wyników tej klasyfikacji, z przekonaniem proponujemy Państwu taki właśnie miękki, nie punktowy podział.

Flota poszczególnych linii bywa zróżnicowana. Wynika to z faktu, że poszczególne statki są kupowane przez linie w różnych okresach. Dlatego też, w proponowanym podziale, może się zdarzyć, że statki należące do jednej linii kwalifikują tę linię zarówno do np Premium jak i Luxury Collection.

Luxury Collection

Premium Collection

Standard Collection