Jedna wspólna definicja „klasy” linii oceanicznych nie istnieje. W różnorodnych publikacjach branżowych, przewodnikach, specjalistycznych portalach podróżniczych znajdziemy różnorodne klasyfikacje, które często diametralnie się od siebie różnią. Nie inaczej jest w przypadku samych linii.
Najczęściej „klasa” stanowi wypadkową ilości punktów zebranych w poszczególnych kategoriach oceny. Niestety trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, iż taki mechanizm oceny może być krzywdzący zarówno dla wielu linii, jak i samych statków. Wysoka ocena widocznych „atrakcji” oferowanych podczas rejsów ekspedycyjnych nie może być jedynym wyznacznikiem klasy. Niemniej ważne są przecież niemierzalne wartości tj. wyjątkowa atmosfera czy dyskretna obsługa. To one w dużym stopniu decydują o tym, czy naszą podróż statkiem uznamy za udaną, czy wręcz przeciwnie.
Koncepcja „Collections”, czyli to nieuchwytne „coś”
Naszym doświadczeniom bliska jest koncepcja podziału na tzw. Collections gdzie obok „punktowanej” atrakcyjności, widać bardzo duże odzwierciedlenie obecności „tego czegoś” co często trudno jest wyrazić słowami. I ten właśnie miękki, niepunktowy podział stosujemy w przypadku oferowanych rejsów morskich.
Warto również pamiętać, że flota posiadana przez konkretne linie często jest bardzo zróżnicowana, ponieważ poszczególne statki były kupowane w różnych okresach. W związku z tym może się więc zdarzyć, że jednostki należące do jednej linii kwalifikują ją do kilku kategorii np. Premium i Luxury Collection.
Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami rejsów morskich oferowanymi przez współpracujące z nimi linie. Wśród nich znaleźć można wiele unikalnych kierunków, dzięki którym spełnią Państwo swoje marzenia o dalekich podróżach. Luksusowe rejsy Premium Collection liniami Paul Gauguin Cruises, Princess Cruises czy Oceania Cruises zaspokoją najbardziej wyrafinowane gusta i zapewnią niezapomniane wspomnienia.