Dla przeciętnego Europejczyka Ameryka Południowa jest regionem bardzo egzotycznym, zupełnie nieporównywalnym z tym co znane jest mu z życia codziennego. Wielu turystom umyka fakt, że kraje Ameryki leżą dokładnie po drugiej stronie globu, co sprawia, że ułożenie pór roku jest zupełnie odwrotne.
W Ameryce Południowej występują wszystkie strefy klimatyczne, Pod względem opadów w Ameryce Południowej są tereny o obfitych opadach (Nizina Amazonki), jak również pustynne (w Andach).
Ukształtowanie fizyczne kontynentu determinuje potężne pasmo Andów ciągnące się przez prawie 8000 km od Wenezueli do południowej Patagonii. Ważną krainą geograficzną jest dorzecze Amazonki. Inne krainy geograficzne to dorzecze Orinoko, obejmujące wenezuelskie równiny llanos, żyzna pampa Argentyny i Urugwaju oraz jałowa Patagonia, położona daleko na południu kontynentu.
Najbardziej rozwiniętą cywilizację spośród wszystkich stworzyli Inkowie, których imperium liczyło 12 milionów ludzi. Jego kres zwiastowało pojawienie się w 1942 r. żaglowców, dowodzonych przez Krzysztofa Kolumba. Od tego momentu dwa światy: stary – europejski i katolicki oraz nowy – dziki, indiański i niepoznany połączyły się w jedną całość, otwierając nowy rozdział w historii tego kontynentu. Do tej mozaiki, dołączyli jeszcze przesiedleńcy z Afryki, co ostatecznie wpłynęło na charakter, wygląd i tradycje dzisiejszej Ameryki Południowej.
Cuda natury, takie jak Andy czy Amazonia, rozpościerające się dookoła oceany czy też rozległe przestrzenie pampy wewnątrz kontynentu wprawiają w zadumę i pozwalają zrozumieć, że bujna przyroda Ameryki Południowej trwale ukształtowała człowieka i jego kulturę. Kto miał okazję podnosić wzrok ku pokrytym śniegiem szczytom Andów bądź też rozglądać się nad cichym zwierciadłem jeziora Titicaca, kto słyszał szum Wodospadów Iguazu lub fal rozbijających się o brzeg na Przylądku Horn, ten zaczyna pojmować, jak mały jest człowiek w obliczu sił natury. Wyrazem tego doświadczenia są zarówno święte miejsca Indian, jak i chrześcijańskie kościoły, których jest tutaj naprawdę dużo.
Najważniejsze atrakcje Ameryki Południowej
- Machu Picchu (Peru) – najlepiej zachowane miasto-twierdza Inków, które nigdy nie zostało zdobyte przez hiszpańskich najeźdźców. Z czasem popadło w prawie całkowite zapomnienie.
- Amazonia – stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych świata oraz największy, najbogatszy gatunkowo obszar na Ziemi.
- Wodospady Iguazu (Argentyna, Brazylia) – jedne z najpiękniejszych i największych wodospadów świata. Wodospady spadają z wysokości 80 m w głąb wąwozu, tworząc 275 mniejszych.
- Wyspa Wielkanocna (Chile) – miejsce to znane jest przede wszystkim z ponad 600 kamiennych posągów, zwanych moai stawianych na kamiennych platformach ahu. Większość z nich została wykuta w czarnym bazalcie kamiennymi narzędziami. To jedna z dotychczas niewyjaśnianych tajemnic jakie kryje nasza planeta.
- Pustynia Atacama (Chile) – jest uznawana za najsuchsze miejsce na świecie. W okolicy znajdują się jedne z najbardziej fascynujących krajobrazów Ameryki Południowej: solne równiny, wulkany, gejzery.
- Patagonia (Argentyna, Chile) – przepiękna i mistyczna kraina położona w południowej części Argentyny. Występuje tu unikalna flora i fauna (między innymi pingwiny Magellana). Największym atutem Patagonii są jednak zapierające dech w piersiach krajobrazy wielkich, bezludnych przestrzeni.
- Nazca (Peru) – płaskowyż znany jest zwłaszcza z tzw. Rysunków z Nazca – systemu linii, które oglądane z góry przypominają kształtem zwierzęta lub figury geometryczne, będących dziełem kultury Nazca. Rozciągają się one na przestrzeni kilkuset metrów jeden (pająk, kondor, drzewo). W całości mogą być widziane tylko z lotu ptaka.
- Aconcagua (Argentyna) – na granicy chilijskiej, na zachód od Mendozy wznosi się ku niebu potężny masyw Aconcagua. Szczyt na wysokości 6960 m jest najwyższym punktem zachodniej półkuli. Wyprawy na koniach i ekspedycje wysokogórskie na Aconcagua ruszają latem z Puente del Inca. Turystyczne wyprawy trwają 3-10 dni
- Tierra del Fuego (Argentyna, Chile) – region a zarazem Park Narodowy uznawany za kraniec świata. Nieskazitelnie czysta przyroda, lodowce, rzeki, ośnieżone szczyty górskie i ostatni przystanek na drodze do Antarktydy czynią to miejsce jedynym w swoim rodzaju.
- Przylądek Horn (Chile) – najdalej na południe wysunięty punkt Ameryki Południowej. Opłynięcie Przylądka Horn jest trudnym zadaniem, ze względu na panujące tu zwykle trudne warunki pogodowe.
- Jezioro Titicaca (Peru, Boliwia) – znajduje się na wysokości 3821 m n.p.m. Jest najwyżej położonym żeglownym jeziorem na świecie.