Dlaczego na Islandii jest dużo wulkanów?

Islandia słynie z naturalnego piękna i niezwykle surowych, a jednocześnie malowniczych i majestatycznych krajobrazów, na które składa się wiele elementów. Jednym z nich są liczne wulkany, które odpowiedzialne są za geotermalną aktywność tej wyspy. Na jej terenie można ich bowiem znaleźć ponad 200! Co jednak sprawia, że Islandia jest tak wulkanicznym miejscem? Które z tych wulkanów są aktywne i najbardziej popularne? Odpowiedzi poznasz w artykule.

Co wpływa na aktywność wulkaniczną Islandii?

Aktywność wulkaniczną Islandii można przypisać jej specyficznemu położeniu geograficznemu – na Grzbiecie Śródatlantyckim. Miejsce to wyznacza granicę między dwiema płytami tektonicznymi Ziemi – euroazjatycką na wschodzie i północnoamerykańską na zachodzie. To właśnie ten czynnik w głównej mierze sprawia, że na wyspie jest tak wiele i to w dodatku wciąż czynnych wulkanów.

Ich istnienie to jednak niejedyna aktywność wulkaniczna, jaką można zobaczyć na wyspie. Na Islandii można bowiem również znaleźć wiele gorących źródeł, które stanowią jedną z najciekawszych atrakcji tego wyspiarskiego kraju. Ponadto na jej terenie można podziwiać niesamowite geotermalne obszary z wybuchającymi gejzerami, bulgoczącym błotem oraz polami siarkowymi.

Aktywne i najbardziej znane islandzkie wulkany

Islandia jest domem dla jednych z najbardziej imponujących wulkanów na świecie. Od ikonicznego Eyjafjallajökull, który wybuchł w 2010 roku, przez Heklę oraz Askję, do majestatycznego Grímsvötn, którego erupcję można było podziwiać w 2011 roku, islandzkie wulkany przyciągają turystów z całego świata. Ten wyspiarski kraj jest również domem dla największej liczby aktywnych wulkanów w Europie. Obecnie jest tam ponad 30 czynnych wulkanów.

Odwiedzający chcący zobaczyć, jak największą część wyspy i odkryć piękno znajdujących się na niej wulkanów, powinni wybrać się w ekskluzywny rejs na Islandię. Płynąc luksusowym statkiem wycieczkowym, zapewnią sobie oni komfort na najwyższym poziomie, a jednocześnie dotrą do wszystkich najpiękniejszych oraz najbardziej ukrytych miejsc na wyspie. Dzięki temu przeżyją oni przygodę życia i w pełni doświadczą tego, co ten wyjątkowy kraj ma do zaoferowania.