Jakie dokumenty należy mieć na rejsie dalekomorskim?

Podróżowanie statkami pasażerskimi ma w sobie wiele uroku. Przypomina nam o dawnych czasach, gdy wycieczka na drugi kontynent trwała długie tygodnie, a pasażerowie czerpali radość nie tylko z dotarcia do celu, ale również z samej podróży. Nic więc dziwnego w tym, że mimo tak wielu połączeń lotniczych, wciąż wiele osób jako środek transportu na wakacje wybiera luksusowy statek. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie przed wejściem na pokład?

Dokumenty podróżne

Pasażerowie wybierający się podróż poza Strefę Schengen muszą zabrać ze sobą ważny paszport. Warto sprawdzić, do kiedy dokładnie jest on ważny i porównać tę datę do daty zakończenia podróży. Wiele krajów wymaga, by w momencie przekroczenia ich granicy paszporty obcokrajowców były ważne jeszcze przez 6 miesięcy. Przyszły pasażer statku musi też upewnić się, czy do krajów, które zamierza odwiedzić podczas rejsu, nie potrzebuje wizy. Czasami wizę turystyczną można wyrobić na granicy, jednak niektóre kraje wymagają wyrobienia jej jeszcze w Polsce, np. w swojej ambasadzie. Organizatorzy luksusowych rejsów oceanicznych zawsze informują swoich klientów, jakich dokumentów będą oni potrzebowali w czasie trwania wycieczki i w jaki sposób należy je wyrobić. Do portfela należy zabrać też polisę ubezpieczeniową wraz z numerem alarmowym. Jeśli organizator rejsu zobowiąże klienta do zabrania wydanych mu biletów, voucherów i innych dokumentów w formie wydrukowanej – oczywiście musi on zabrać je ze sobą.

Pozostałe ważne dokumenty

Na rejs statkiem w zasadzie nie trzeba zabierać więcej dokumentów, jednak warto mieć przy sobie skany, chociaż części z nich. Na wszelki wypadek warto zabrać ogólne warunki polisy ubezpieczeniowej, aby w razie wypadku łatwiej było nam dochodzić swoich roszczeń. Przed podróżą należy zapisać sobie kontakt do organizatora rejsu (nie warto zabierać całej umowy w języku polskim – obcojęzyczny armator na jej podstawie i tak nie będzie mógł nam pomóc). Możemy zabrać ze sobą również ważne dokumenty medyczne, takie jak np. książeczka szczepień (do niektórych krajów część szczepień należy wykonać obowiązkowo – o tym powinien poinformować pasażerów organizator rejsu).